Tarihçe

ThyssenKrupp Access birçok farklı tarihsel köke sahiptir. Her biri kendi pazarında öncü olan firmaların know how ve girişimci ruhu 200 yıllık Thyssenkrupp tecrübesi ile birleşip Thyssenkrupp Encasa kurulmuştur

1811 ThyssenKrupp AG işe başladı 20 Kasım 1811, Friedrich Krupp, iki arkadaşı ile demir çelik fabrikasını kurdu
1865 Alman şirketi ThyssenKrupp merdiven asansörü sektörüne girdi.
1891 Gewerkschaft Deutscher Kaiser madeninde ortak olan August Thyssen ve kardeşi Joseph Almanya’da ilk çelik dökümlerini yaptı. 17 Aralık 1891.
1947 ThyssenKrupp Access firması, 1947’de American Stair Glide adıyla, Stair Glide isimli merdiven asansörünü geliştiren Kansas City ‘li bir iş adamına ait bodrum katında işe başladı.
1953 Hollanda firması Reus dört yıl sonra kuruldu. Firma ilk merdiven tipi koltuk asansörünü üretti.
1976 ThyssenKrupp Monolift firması Norveç ‘de kuruldu. Şirket burada engelsiz erişim ürünleri geliştiren özel bir şirketin parçası olarak çalıştı.
1979 Ceteco İtalya Pisa şehrinde kuruldu. Başarı dolu geçmişi ile platfom tipi sistemler ve merdiven asansörlerinde uzmanlaştı.
1988 TK Asansör  Hollanda pazarındaki pozisyonunu özel bir iş kolu ile güçlendirdi ve üretim potansiyelini ve satış gücünü arttırdı. (Engelliler için asansörler.)
1989 Erişim Endüstrileri Inc. İngiltere’de iş hayatına başladı.
1991 En başından itibaren, Lift Able Ltd. Düz merdivenler için merdiven asansörleri tasarımında uzmanlaştı.
1994 ThyssenKrupp Access merdiven asansörleri ile erişilebilirlik ve bunun için gerekli  ürünler hakkında, serbest mimarlar ve özel pazarlar için bilgilendirici tanıtımlarla İspanya'da faaliyet başladı.
1996 Ceteco İtalya’da dikey platform liftler ve ev asansörleri alanında lider üretici pozisyonuna yükseldi. Kendi taşıyıcı konstrüksüyonu olan veya mevcut asansör şaftlarında çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş platformlar bina içi veya dışında, evlerimizde ve halka açık ortamlarda engellerin üstesinden gelmektedir.
1999 ThyssenKrupp Access (USA) erişim ürünlerinde dünya liderliğine yükseldi.
1999 17 Mart 1999 ‘dan itibaren ThyssenKrypp AG Almanya’da tescil edildi.
2000 Hollanda firması Thyssen de Reus, Flow isimli koltuk tipi merdiven asansörünün  başarı dolu hikayesine  başladı.
2003 ThyssenKrupp de Reus üç uzman firmaya bölündü. ThyssenKrupp Monolift (Erişim ürünleri satışı), ThyssenKrupp Accessibility (Merdiven asansörleri üretimi) ve ThyssenKrupp Asansör (Asansör ve yürüyen merdiven satışı)
2005 ThyssenKrupp Access İngiltere’de 12 ofis açtı.
2005 ThyssenKrupp Monolift 1995’te ait olduğu firma ile birlikte ThyssenKrupp Asansör tarafından satın alındıktan sonra, Norveç pazarının lideri haline geldi.
2005 Ceteco, ThyssenKrupp-Ceteco adını aldı ve uzmanlık alanı olan platform liftler Gulliver ve Orion İtalya’nın  en çok satılan ürünleri haline geldi.
2006 ThyssenKrupp Access Türkiye pazarında ki varlığımızı güçlendirdi.
2006 ThyssenKrupp Accessibility BV (Hollanda) günümüzün en çok takdir gören dönüşlü koltuk tipi merdiven asansörü Flow2 ‘yi bizlerle buluşturdu.
2007 ThyssenKrupp Access Çin, Asya pasifik ve Çin ‘de ev asansörleri alanında üretim ve satışa başladı.
2008 ThyssenKrupp Access Amerikan Ulusal Wheel-O-Vator şirketini satın aldı. Güçlerin birleşimi inşaat firmaları ve müteahitlerin ev asansöleri ve erişebilirlik  ihtitaçlarına yenilikçi çözümler sunakta çok yararlı oldu.
2012 ThyssenKrupp Encasa Türkiye 2012 de faaliyetlerine başladı.